Jak zastavit vypadávání vlasů v menopauze?
Návaly horka, změny nálad, nespavost. Jako by to nestačilo, dalším častým projevem menopauzy bývá zvýšené padání vlasů. Přestože je primárně způsobeno hormonální nerovnováhou, dá se efektivně řešit – úpravou životního stylu, cílenou péčí o vlasy a správnou výživou.
Rychlé shrnutí
Návaly horka, změny nálad, nespavost. Jako by to nestačilo, dalším častým projevem menopauzy bývá zvýšené padání vlasů. Přestože je primárně způsobeno hormonální nerovnováhou, dá se efektivně řešit – úpravou životního stylu, cílenou péčí o vlasy a správnou výživou.
Kapitoly článku
Hormonální nerovnováha – ať už způsobená menopauzou, těhotenstvím nebo třeba onemocněním štítné žlázy – je jedním z hlavních spouštěčů padání vlasů u žen. Zkušenost s vypadáváním vlasů má v Česku proto přibližně 40 % žen. Ztráta vlasů u nich není patrná na první pohled, protože u většiny žen dochází spíše ke změnám v hustotě a kvalitě vlasů, než ke zřetelným lysinám či ustupující vlasové linii jako u mužů.
Vlasy a menopauza – nejčastější projevy
- Zvýšené padání vlasů na přední a horní části hlavy
- Řídnutí vlasů a celková ztráta objemu
- Změna barvy vlasů a méně výrazná pigmentace
- Lámavost a suché vlasy bez života
Jak souvisí hormony s vypadáváním vlasů?
Během menopauzy dochází ke snížení hladiny estrogenu a progesteronu. Vlasy pak rostou mnohem pomaleji a jsou mnohem tenčí. Pokles těchto hormonů navíc spouští zvýšení produkce androgenů – což jsou mužské hormony, které zmenšují vlasové folikuly. Právě ty mají za následek vypadávání vlasů na hlavě a současně i růst ochlupení na tváři či bradě.
U žen procházející menopauzou je tedy příčina vypadávání vlasů téměř vždy spojena s hormonálními změnami – může k němu ale přispět i extrémně vysoká hladina stresu, nedostatek živin či nějaké onemocnění. Krevní testy vám pomohou vyloučit, zda ke ztrátě vlasů nepřispívá i něco dalšího.
Každopádně platí, že zvýšená péče o vlasy a zdraví pokožky hlavy extrémně důležitá.
Nejlepší šampony a vlasová péče pro menopauzu
V okamžiku, kdy vám vlasy již opravdu silně padají, neztrácejte čas testováním náhodných přípravků z drogerie. Sáhněte raději po šamponech a kondicionérech, jejichž účinky potvrdily klinické testy a máte tak jistotu, že budou účinkovat.
Mezi účinnými látkami hledejte kofein, ketokonazol, nanoxidil, aminexil, serenou plazivou či dýňový olej.
- Šampon a kondicionér Revita – receptura obsahuje silnou kombinaci aktivních složek včetně blokátorů dihydrotestosteronu (DHT) a kofeinu pro stimulaci růstu vlasů.
- Sérum proti vypadávání vlasů pro ženy SPECTRAL CSF – navrženo přímo pro ženy, které trápí jemné a řídnoucí vlasy. Omlazující receptura přípravku s Aminexilem a Adenosinem zabraňuje vypadávání vlasů, pomáhá růstu nových a posiluje stávající.
- Sérum proti vypadávání vlasů s Nanoxidilem SPECTRAL DNC-N – nejúčinnější sérum pro růst vlasů dostupné bez lékařského předpisu s Nanoxidilem 5%. Účinně nastartuje nastartuje růst nových vlasů nebo obočí bez vedlejších účinků.
Tip redakce
Doplňky stravy na vlasy – dopřejte jim v menopauze extra výživu
Vyvážený jídelníček je základ, zařaďte do něj vajíčka, avokádo, ořechy, ryby, kurkumu a lněná semínka. Vhodný je i řecký jogurt, kde se nachází velké množství vitaminu B5, který podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání.
Nezapomeňte na doplňky stravy obsahující vitamíny a minerály, za které vás budou vaše vlasy milovat. Nejzásadnější je pro vás biotin, zinek a železo. Růst vlasů však podporují i vitaminy A, B, C, D, E a zinek společně s aminokyselinami.
V Evropě se k nejprodávanějším doplňkům stravy proti padání vlasů řadí Ivy Bears vitaminy pro ženy s kyselinou listovou extra dávkou biotinu. Při výraznějším padání vlasů sáhněte po vitaminech s ověřenou klinickou účinností – DS Laboratories Revita obsahují nejen velmi potřebné vitamíny a minerály, ale také blokátory DHT, což je látka způsobující padání vlasů.
Připravte se, že výsledky se nedostaví přes noc, ale o to trvalejší pak budou. Stejně jako u vlasové péče se vyplatí trpělivost.
Více v našem článku – Doplňky pro růst vlasů – za jak dlouho začnou působit?
Tip redakce
Dopřejte si vlasové masky, oleje a masáže
Masáže pokožky hlavy jsou jedním z nejstarších a velmi účinných způsobů, jak podpořit vlasový růst. Pomáhá stimulovat tok krve do vlasových kořínků, které tak získávají více živin i kyslíku. Masáž můžete zařadit už během sprchování, kdy do pokožky hlavy vmasírujete šampon.
Účinek masáže můžete podpořit rostlinným olejem, který už celá staletí využívá i ajurvéda. Třeba ricinový olej podporuje růst vlasů, protože má protizánětlivé i hydratační účinky a pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy. Je však poměrně hutný, takže jej můžete naředit mandlovým či kokosovým olejem.
A nebo si k prokrvující masáži vezměte na pomoc některý z vlasových sér či aktivátorů vlasového růstu.
U poškozenýchh a jemných vlasů se osvědčila kúra na poškozené vlasy DS Laboratories NIA FIX, která dokáže vyplnit vazby a trhliny na povrchu vlasů a opravit strukturu vlasových vláken v jejich jádře – vlasy jsou tak v délkách hustší a pevnější.
Domácí avokádová maska na vlasy, která funguje
Vyzkoušejte domácí masku z avokáda, které je přirozeně plné zdravých olejů a vitaminu E vyživujících nejen vlasy, ale také pokožku hlavy – právě její kondice je důležitá, protože tvoří základ pro růst silných a zdravých vlasů.
Stačí v misce do hladka rozmixovat:
- 1/2 avokáda – pomáhá hydratovat suché vlasy, zabraňuje jejich lámání.
- 2 lžíce medu – zvláčňuje a hydratuje pokožku hlavy i vlasy samotné.
- 1 vejce – vaječné proteiny vyplňují trhliny ve vlasovém vláknu a posilují je.
Masku naneste na suché vlasy a nechejte působit 1–2 hodiny. Poté opláchněte a důkladně smyjte šamponem. Aplikovat ji můžete jednou 1x týdně.
Vlasy budou vyhlazené a hebké na dotyk. Díky hloubkové výživě nebudou tak snadno elektrizovat a budou působit upraveněji. Čím vyšší bude kvalita surovin, tím viditelnější výsledek můžete čekat!
Vypadávání vlasů? Neztrácejte hlavu – toto vám pomůže
Může se z toho stát začarovaný kruh – padání vlasů sice primárně způsobila jiná příčina (výkyvy hormonů nebo nedostatečná výživa), vy však při vytahování chuchvalců vlasů z kartáče začnete být čím dál více nervózní. A padání vlasů tak nechtěně ještě podpoříte.
Právě stres narušuje spoustu procesů v těle včetně zdravého vlasového cyklu. Vlasy tak rychleji přechází do telogenní fáze. Navíc zvedá hladiny kortizolu a narušuje trávení i vstřebávaní živin. Silný stres může způsobit i napadání vlasových folikul bílými krvinkami, což zastavuje růst vlasů.
Je potřeba tedy zůstat co nejvíce v klidu a říci si, že za každý vypadnutý vlas vám brzy naroste nový.
Co vám pomůže zvládnout stres a projevy menopauzy?
- Meditace – mindfulness techniky
- Relaxační dechová cvičení (například Buteyko)
- Pravidelný spánkový režim
- Hormonální jóga
Zkrátka využijte možnosti, jak udržet svůj organismus relaxovaný a dobře odpočatý. Jde jen o dočasný problém, který dokážete zvrátit. A jedním ze skvělých a funkčních způsobů relaxace je právě zmíněná masáž hlavy!Pokud je vypadávání vlasů vlivem stresu váš hlavní problém, vyzkoušejte sérum DS Laboratories Spectral F7, které obsahuje unikátní látku Astressin-B. Dokáže potlačit negativní vliv stresových hormonů na vaše vlasy přímo v pokožce hlavy.
Tip: Je jedním z projevů menopauzy také nespavost?
Podpořte každodenní zdravý spánek multivitamíny Ah-mazing pro lepší spánek s obsahem melatoninu, která zkracuje čas usnutí a zlepšuje celkovou kvalitu spánku – a výslednou pohodu organismu.
Tip: Jak správně vybrat kartáč na řídnoucí vlasy?
U oslabených a padajících vlasů je důležitá šetrná péče i při rozčesávání. Proto sáhněte po kartáči na vlasy, který dokáže jemně a bez zbytečného zadrhávání rozčesat suché i mokré vlasy. Nám se v redakci osvědčily kartáče Beter Ocean s patentovaným designem, které díky otevřené konstrukci urychlují vysoušení vlasů. A díky speciálním tvaru bodlin umožňují dobré prokrvení pokožky, stimulaci vlasových kořínků a zpomalují tak jejich vypadávání.
Závěrem – jak pečovat o vlasy během menopauzy?
Mějte na paměti, že jde o přirozený hormonální proces a padání vlasů je přechodné. K dispozici máte hned několik cest, jak jej zpomalit či zcela zastavit.
- Zaměřte se na vnitřní výživu organismu a dlouhodobě užívejte doplňky stravy podporující růst vlasů.
- Pečujte o vlasy i zvnějšku za pomocí klinicky ověřených vlasových sér a účinných šamponů proti vypadávání vlasů, které dokáží zablokovat negativní účinky androgenů v pokožce hlavy.
- A nezapomeňte na pravidelnou regeneraci a relaxaci organismu – třeba za pomocí dechových technik či harmonizující hormonální jógy.