Vitamin C v pleťové péči – jen beauty trend nebo sázka na jistotu?
Pleťové přípravky obsahující vitamin C nemůžete minout – jde o jednu z nejpopulárnějších kosmetických ingrediencí posledních let. Stojí ten poprask ale za to? Přibývající výzkumy účinky potvrzují – je ale třeba vědět, jak ho správně začlenit do kosmetické rutiny a jakou formu vybrat, aby účinkovala. Na trhu jich je totiž spousta!
Rychlé shrnutí
Vitamin C je silný antioxidant, který může pomoci zlepšit vzhled vaší pleti. Může pomoci snížit výskyt jemných linek a vrásek, rozjasnit pleť a chránit ji před poškozením z vnějšího prostředí. Vitamin C je k dispozici v různých formách, včetně sér, krémů a masek. Při výběru produktu s vitamínem C je důležité hledat takový, který je formulován s stabilní formou vitamínu C.
Kapitoly článku
Je vitamin C pro pokožku dobrý?
Vitamin C je přirozenou součástí kůže, a to především v mladším věku, kdy se přirozeně nachází ve svrchních vrstvách (epidermis a dermis). S přibývajícími roky ale pokožka ztrácí schopnost ukládat si tento vitamin ze stravy či potravinových doplňků.
K tomu se přičte časté vystavování pokožky slunečním paprskům bez dostatečné ochrany a výsledkem je matná zašedlá pleť s pigmentovými skvrnami a nižší elasticitou. Naštěstí jde o proces, který můžete správnou péčí zvrátit!
Potřebujete vitamin C v běžné péči o pleť?
Vyskytuje se u vás některý z následujících symptomů?
- nejednotný tón pleti
- jemné vrásky
- ochablá pleť
- unavený vzhled pleti
- pigmentové skvrny
Pokud registrujete alespoň jeden z výše uvedených problémů, je pro vás pleťová kosmetika s vitaminem C jako stvořená.
Benefitem ale může být úplně pro každého – vitamin C je silný antioxidant, který poskytuje ochranu vůči všem environmentálním stresorům (včetně poškození sluncem). Právě efekt vystavování kůže UV paprskům se v určitém věku sečte a podepíše na stavu pleti.
Jaké výhody vám vitamin C přinese?
Jedním slovem – obrovské. Dokáže redukovat pigmentové skvrny a sjednotit tak tón pleti. Snižuje výskyt jemných linek i vrásek. A jako bonus – dobíjí pleť energií a viditelně ji rozjasňuje. Výzkumy potvrzují i výše zmíněné – vitamin C dokáže pokožku chránit před environmentálními stresory včetně poškození volnými radikály. Synergie všech zmíněných účinků dělá z vitaminu C ingredienci, kterou by byla škoda nevyužívat.
Jak funguje vitamin C?
Jak už jsme zmínili, vitamin C je přirozenou součástí pokožky, ve které podporuje důležité funkce. Zpevňuje její strukturu, protože napomáhá stimulovat kolagenová vlákna, které mají zásadní vliv na elasticitu a mladistvý vzhled pleti. Vitamin C současně reguluje produkci melaninu, a tak mírní vznik tmavších pigmentových skvrn.
Více se oxidačním stresu a volných radikálech můžete dočíst v našem předchozím článku – 5 věcí, které byste měli znát o vitaminu C.
S přibývajícími roky je ale potřeba vitamin C pleti doplňovat, ideálně za pomocí správných lokálních produktů. Pohlídejte si však účinnou složku a balení přípravku. Obojí má totiž vliv na to, zda vitamin C zafunguje jako mávnutím kouzelného proutku, nebo ne.
Na formě vitaminu C záleží?
Existuje jich spousta, a přestože všechny mají antioxidační výhody, každá funguje trošku jinak.
- Kyselina askorbová – známá také jako kyselina l-askorbová je nejprozkoumanější ingrediencí. Při správné složení má pH nižší než 4 a používá se v 5% či vyšší koncentraci. Napomáhá mladší a pevnější pleti, mírní známky únavy a redukuje pigmentové skvrny. Současně podporuje bariérové schopnosti kůže, která se dokáže lépe bránit před vnějšími stresory.
- Kyselina 3-O ethylaskorbová – nová generace vitaminu C vyniká vysokou stabilitou. Je rozpustná ve vodě i v oleji. Řada výzkumů potvrdila, že tato forma má skvělé účinky na rozjasnění a sjednocení pleti. Současně zvyšuje elasticitu pokožky a neutralizuje vnější stresory, které by mohly narušit strukturu pleti a její pevnost.
- Askorbyl glukosid – stabilní a ve vodě rozpustná vitaminu C, která prokazatelně rozjasňuje matný tón pleti a inhibuje spouštěče způsobující zvýšenou pigmentaci pleti. Je o něco jemnější než běžné deriváty vitaminu C díky unikátnímu způsobu, jakým se v pleti přeměňuje na čistý vitamin C.
- Askorbyl palmitát – v oleji rozpustná forma vitaminu C má neutrální pH a často jej najdete v kombinaci s dalšími účinnějšími formami vitaminu C (třeba s kyselinou askorbovou). Podporuje pevnost kůže a rovněž sjednocuje tón pleti. Větší množství této složky může v přípravcích působit nevábně.
- Askorbyl fosfát hořečnatý – někdy jej najdete i pod označením MAP. Podporuje hloubkovou hydrataci pleti, ale nemá tak silnou antioxidační aktivitu jako čistý vitamin C. Jde však o velmi stabilní formu.
- Askorbyl fosfát sodný (SAP) – tato forma má silné zklidňující účinky a osvědčuje se u pleti s aknózními projevy.
- Tetrahexyldecyl askorbát (THD) – v tucích rozpustná forma vitaminu C, která podle výzkumů dokáže zmírňovat škodlivé účinky UV záření na pleti. Podle některých vědců dokáže lépe pronikat do pleti díky obsahu mastných kyselin.
Tip redakce
StriVectin
Na obalu záleží!
Všechny formy vitaminu C – a to včetně těch stabilnějších – ale ztrácí účinnost při vystavení teplu, vzduchu a světlu. Chcete-li dosáhnout co nejsilnějších výsledků, záleží nejen na účinné látce, ale i na samotném balení. Upřednostňujte přípravky s neprůhlednými lahvičkami, pumpičkami či balením, které omezuje přístup vzduchu. Krém s vitaminem C v čiré skleněné nádobce bohužel nezůstane účinný dlouho.
Jakou koncentraci vybrat?
Kromě účinné látky hraje roli i její koncentrace. I nízké hodnoty (pod 5 %) nabízejí spoustu benefitů pro pokožku a při použití několika produktů s vitaminem C (tonery, pleťová séra či oční gely) se mohou účinky sčítat. Dokonce i velmi nízké koncentrace – okolo 1 % – mají antioxidační a anti-age účinky. Nižší obsah vitaminu C může skvěle a synergicky fungovat v celkové receptuře, kde slovu dostanou i další účinné látky, jako je třeba retinol a ceramidy.
Středně vysoké až vysoké koncentrace vitaminu C (nad 5 % či 10 %) jsou obzvláště účinné pro cílené ošetření pleti – dodání jasu, osvěžení a zpevnění pleti. V případě pigmentových skvrn se pak nebojte sáhnout i po séru s koncentrací 25 %.
Jaké ingredience se k vitaminu C hodí
Všechny formy vitaminu C je možné vzájemně kombinovat a perfektně se hodí k dalším ingrediencím pleťové péče – a to včetně exfoliačních kyselin a dalších vitaminů či antioxidantů, jako je retinol či niacinamid.
Perfektní účinky tak má vitamin C v enzymatické masce The Organic Pharmacy Enzyme Peel Mask kombinaci s několika exfoliačními kyselinami včetně kyseliny mléčné a AHA kyselin. Efektivně odstraňuje odumřelé buňky a podporuje obnovu pleti.
Náš tip: Mezi bestsellery patří noční rozjasňující krém StriVectin Super-C Night Vitamin C s extrémně silnými vyhlazujícími účinky. Sjednocuje tón pleti a redukuje tmavší pigmentové skvrny – v receptuře najdete ceramidy, niacinamid a vitamin C v podobě účinné kyseliny 3-O ethylaskorbové.
Co s vitaminem C rozhodně nekombinovat?
Existuje mýtus, který bychom rádi vyvrátili – neexistuje žádná ingredience prospěšná pro pleť, kterou byste současně nemohli použít s vitaminem C. Účinné látky jako je niacinamid, kyselina hyaluronová či retinol rozhodně nesnižují účinky vitaminu C. Právě naopak, propojení těchto složek zvyšuje účinnost.
Jak často přípravky s vitaminem C používat?
Do své kosmetické rutiny je můžete zařadit dvakrát denně – ráno i večer. Pro zesílení účinku můžete přípravky s obsahem vitaminu C vrstvit – skvělá je například řada Rodial Vit C obsahující čisticí pleťový gel, exfoliační polštářky, pleťové sérum, energizující pleťovou masku i denní krém s SPF faktorem.
Jinak platí obecné pravidlo – po čištění a tonizaci pleti naneste přípravky v pořadí od nejlehčí po nejhustší texturu. Končit byste měli vždy krémem s SPF 30 nebo vyšším.
Do své kosmetické rutiny je můžete zařadit dvakrát denně – ráno i večer. Pro zesílení účinku můžete přípravky s obsahem vitaminu C vrstvit – skvělá je například řada Rodial Vit C obsahující čisticí pleťový gel, exfoliační polštářky, pleťové sérum, energizující pleťovou masku i denní krém s SPF faktorem. Jinak platí obecné pravidlo – po čištění a tonizaci pleti naneste přípravky v pořadí od nejlehčí po nejhustší texturu. Končit byste měli vždy krémem s SPF 30 nebo vyšším.