Mačkat či nemačkat? Dermatoložka radí, jak na péči o problematickou pleť
Rychlé shrnutí
Akné patří k nejčastějším kožním nemocem, podle výzkumů postihuje až 10 % lidí na světě! Objevit se může kdekoliv – nejčastěji vás ale potrápí na obličeji, krku, ramenou, hrudníku či zádech. Pupínky i akné lze naštěstí dobře řešit, poradíme vám vhodnou péči. O tipy z praxe jsme požádali dermatoložku Barboru Grillovou.
Akné sice nepředstavuje vážné riziko pro zdraví, jeho projevy jsou však bolestivé a po zahojených pupíncích mohou zůstat trvalé jizvičky. Ruku v ruce s nezdravým vzhledem pokožky jde často i nízké sebevědomí.
Dobrá zpráva je, že problematické projevy pleti snadno zahojíte správnou kosmetickou péčí.
Jaké formy akné existují?
- Černé tečky (komedony) – pór ucpaný odumřelými buňkami, případně nečistotami a bakteriemi. Působením vzduchu dochází k oxidaci jeho povrchu a zčernání.
- Bílé tečky – uzavřené komedony se projevují jako hrbolky pod povrchem kůže.
- Papuly – malé, červené vyvýšené hrbolky způsobují zanícené vlasové folikuly.
- Pustuly – malé červené pupínky s hnisem na špičce.
- Uzlíky – bolestivé hrbolky utvořené pod povrchem kůže.
- Cysty – velké hrbolky pod kůži naplněné hnisem a bolestivé na dotek.
V zásadě můžeme akné rozdělit na 3 stadia – lehké (černé tečky a občas nějaký pupínek), střední (četnější pupínky, kterých se není snadné zbavit) a těžké (hluboké boláky nejen v oblasti obličeje, vznik jizviček).
U těžké formy samotná domácí péče nestačí a je potřeba vždy navštívit dermatologa. U lehké a střední formy je domácí péče velmi efektivní, ale konzultací s odborníkem rozhodně nic nezkazíte – ušetříte si čas i případné starosti.
Mačkat či nemačkat?
Klasické dilema všech, které trápí občasný pupínek, nebo dokonce akné s mnohočetnými projevy. “Jako dermatolog říkám jednoznačně nemačkat. Každý pupínek je vlastně malé ložisko zánětu, který se mačkáním zhoršuje a rozšiřuje. Zároveň hrozí, že si na pleť z našich rukou zaneseme infekci,” vysvětluje dermatoložka Barbara Grillová.
Současně ale dává návod pro případy, kdy máte důležitou akci a vymáčknutí bílé špičky se neubráníte: “Místo pupínku vydesinfikujte a jemně jej vymáčkněte přes čisté papírové kapesníčky. Poté místo ošetřete desinfekcí. Základem pro zmizíkování pupínků je ale pravidelná dlouhodobá péče o pleť,” doplňuje.
Jaké účinné látky v kosmetice hledat?
Pupínky mohou způsobovat nebo zhoršovat i nevhodné pleťové přípravky s vysokým obsahem olejů a těžkých mastných složek. Zkuste proto vsadit na nekomedogenní kosmetické přípravky navržené přímo pro potřeby aknózní pokožky.
Hledejte účinné látky jako:
- retinol, retinal, niacinamid, kyselina salicylová, deriváty kyseliny azelaové
Rada dermatologa
“Na domácí péči v ordinaci často doporučuji řadu Acnestil od italské dermokosmetiky Rilastil. Na ošetření pupínků třeba Rilastil Acnestil aktivní krém, který obsahuje kromě zmíněných účinných látek i hydratační kyselinu hyaluronovou či prebiotika a postbiotika potřebná pro stabilizaci kožního mikrobiomu. Řada Acnestil je navíc hypoalergenní, takže se vhodí pro řešení akné v pubertě i dospělosti,” vysvětluje lékařka.
Skincare rutina pro problematickou pleť
Ráno
- Pravidelné ranní čištění pleti je nezbytnost. Zvolte přípravek s obsahem aktivních látek. Vhodná je Rilastil Acnestil čisticí pěna či HAAN čisticí pleťový gel s přírodním složením.
- Stejně jako na volbě přípravku záleží na provedení – pleť čistěte vždy 2x po sobě a důkladně opláchněte vodou.
- Následuje exfoliačním mléko Rilastil Acnestil Micropeeling, které zrychluje buněčný obrat a regeneraci pleti.
- Obličej ošetřete krémem regulující nadměrnou produkci mazu Rilastil Acnestil Attiva Anti-Blemish.
- Ochrana pleti před slunečním zářením je nutná celoročně. Jako závěrečný krok aplikujte širokospektrální ochranný krém přímo pro mastnou pleť Rilastil Acnestil SPF 50 SPF
Večer
- Stejně tak důležité je večerní čištění pleti od make-upu, nadbytečného mazu či nečistot. Podle preferencí zvolte čisticí pěnu či čisticí gel.
- Proces čištění opět opakujte 2x.
- Na čistou pleť aplikujte sérum pro vyhlazení pórů StriVectin Super Shrink Pore.
- Celou rutinu zakončete krémem pro problematickou pleť Rilastil Acnestil Attiva Anti-Blemish.
Tip: Zvolte si speciální ručník, který bude určen pouze pro obličej a pravidelně ho vyměňujte.*
* Rutina slouží pouze pro inspiraci a není náhradou návštěvy dermatologa. Péči o pleť vždy uzpůsobte svým specifickým potřebám.
Tip redakce
Extra tip pro rozšířené póry a černé tečky
Pro okamžitý a efektivní výsledek doporučujeme Super Shrink Pore Serum americké značky StriVectin. Tekutý zázrak pomáhá čistit póry, opticky je tak zmenšuje, snižuje tvorbu mazu a celkově pleť vyhlazuje. První výsledky jsou podle klinických testů viditelné už po 3 dnech používání. Za skvělým efektem stojí kyselina salicylová v kombinaci se silnými čisticími enzymy a patentovanou anti-age složkou NIA-114.
Tip redakce
Dieta proti akné
Chcete-li krásnější pleť podpořit i zevnitř, může podle některých studií pomoci i vhodná dieta. Zkuste se vyhnout jídlům bohatům na cukry a mléčným výrobkům. Naopak do stravy zařaďte protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny. Velkou pomocí můžou být i vhodná probiotika či pravidelná konzumace fermentovaných potravin jako je kvašené zelí či kimchi.
Zdraví kůže můžete podpořit i vhodnou suplementací – třeba gumoví medvídci Bears with Benefits obsahují koncentrovaný komplex vitaminů, konopný olej a zinek, který zlepšuje kondici problematické pleti.
*Rutina slouží pro inspiraci a rady uvedené ve článku nenahrazují návštěvu ordinace dermatologa. Uzpůsobte svou péči o pleť individuálním potřebám pleti.