Jak nevypadat o 16 let starší? Dermatoložka radí, co platí na hyperpigmentaci
Jaké jsou 3 nejčastější faktory vzniku pigmentových skvrn? Dá se proti jejich vzniku bránit? A které účinné látky je dokážou zmírnit? Ptali jsme se známé dermatoložky MUDr. Barbory Grillové.
Rychlé shrnutí
Jaké jsou 3 nejčastější faktory vzniku pigmentových skvrn? Dá se proti jejich vzniku bránit? A které účinné látky je dokážou zmírnit? Ptali jsme se známé dermatoložky MUDr. Barbory Grillové.
Hyperpigmentace se projevuje tmavšími skvrnami, kvůli kterým nemá vaše kůže jednotný tón. Způsobuje ji vyšší produkce melaninu – přírodního pigmentu hnědé barvy. O druzích hyperpigmentace si můžete přečíst v našem předchozím článku.
Existují 3 nejčastějí důvody vzniku hyperpigmentace:
- UV záření (slunce i solária)
- Hormonální změny (těhotenství či užívání antikoncepce)
- Kožní záněty (akné či jiná poranění pokožky)
Důvodů vzniku pigmentových skvrn je více, poraďte se vždy se svým lékařem.
Nejlepší anti-age produkt? SPF ochrana
Nejčastějším viníkem při tvorbě hyperpigmentací či stařeckých skvrn je jednoznačně UV záření. Aktivuje totiž v pokožce tvorbu melaninu, a navíc poškozuje její přirozené regenerační mechanismy. Kromě stařeckých skvrn tak způsobuje i vrásky či povadlou pleť.
Podle dermatoložky Barbory Grillové platí jednoduchá rovnice – čím víc se slunci vystavujeme, tím starší naše pleť vypadá.
„Nadměrné vystavování kůže slunečnímu záření nebo cílené opalování v soláriích je zodpovědné za 80–90 % všech projevů stárnutí,“ upozorňuje a dodává, že ženy pohybující se většinu života na sluníčku vypadají již okolo 40. roku života o 8 až 16 let starší než jejich vrstevnice.
Pokud vás čeká dovolená u moře, zopakujte si zásady zdravého opalování. SPF ochranu ale budete potřebovat i v nadcházejícím období.
2 nejčastější chyby vedoucí k hyperpigmentaci
- SPF ochrana jen v létě
Zdá se vám, že v našich zeměpisných podmínkách a v pěti stupních nad nulou není potřeba chránit pleť proti slunci? Pozor! „SPF potřebujeme každý den po celý rok – ideálně s ochranou proti UVA i UVB záření. Obě složky pronikají do kůže a dlouhodobé vystavování se jejich vlivu zvyšuje riziko rakoviny kůže nebo tvorby pigmentací,“ vysvětluje dermatoložka.
Zatímco škody způsobené UVB zářením jsou viditelné téměř okamžitě v podobě hyperpigmentací, UVA je o něco zákeřnější. Proniká hlouběji do pokožky, kde ničí kolagenová vlákna a způsobuje neviditelný zánět kůže. V konečném důsledku může způsobit i vznik kožních nádorů.
- Příliš nízká SPF ochrana
Spousta denních krémů s SPF obsahuje ochranný faktor 10 či 15 – je to sice krásné, ale solidní ochranu proti paprskům takový přípravek neposkytuje.
„Vždy volte SPF krém s faktorem alespoň 30 nebo 50,“ zdůrazňuje dermatoložka a připomíná, že na ochranu pleti je potřeba myslet i při řízení auta, nebo třeba v kanceláři. Právě UVA paprsky mají totiž schopnost pronikat sklem a zrychlovat proces stárnutí.
Dokládá to legendární fotografie řidiče kamionu, kterému slunce po dobu 28 let ježdění svítilo pouze na polovinu obličeje.
Účinné látky pro boj s hyperpigmentací
K nejsilnějším ingrediencím patří látky, které dokážou zastavit samotnou tvorbu pigmentu v kůži – například resveratrol nebo resorcinol. Skvělý je také niacinamid zabraňující přesunu melaninu do vyšších vrstev pokožky.
„Mým velkým oblíbencem je i retinol. Urychluje odloučení starých buněk z povrchu kůže a zároveň podporuje tvorbu kolagenu. Je to skvělý pomocník proti stárnutí pleti. Další zbraní jsou ovocné kyseliny – glykolová, mléčná a mandlová. Používají se k chemickému peelingu pleti a kromě zmizíkování pigmentací umí pomoci i s akné,“ shrnuje lékařka.
Právě kombinaci zmíněných kyselin v 5% koncentraci obsahuje silné exfoliační sérum Four Acid Peel od značky The Organic Pharmacy. Nejenže sjednocuje tón pleti, ale dodává jí také zářivý a odpočatý vzhled.
Výběr dermatoložky – jaký produkt pro mastnou či suchou pleť?
Aby SPF držel na vaší pleti co nejdéle a poskytoval spolehlivou ochranu, vybírejte přípravky vhodné pro váš typ pleti.
„Pro mastnou pleť se hodí lehčí fluidy či zmatňující emulze, jako je sérum Acnestil 50 od značky Rilastil. Pro suchou pleť jsou vhodné kapky Rodial SPF 50 Drops. Pleť citlivá lépe snáší minerální neboli anorganické filtry – jeden takový nabízí třeba The Organic Pharmacy. Pleť se sklonem k hyperpigmentacím bude profitovat z tónované verze produktu – krému D-CLAR od značky Rilastil,“ vyjmenovává doporučené Grillová.
Proti již vzniklým hyperpigmentacím pak lékařka doporučuje séru StriVectin Super C či Four Acid Peel od The Organic Pharmacy.
Právě Rilastil D-CLAR je vysoce účinné depigmentační sérum osvědčené italské značky Rilastil, které zmírňuje pigmentové skvrny způsobené sluníčkem, akné či hormony. Obsahuje kombinaci účinných látek – resveratrol, butylresorcinol, peptidy, niacinamid či kyselinu glykolovou, která působí na tvorbu pigmentu a jeho rozložení přímo v pokožce. Receptura je vhodná i pro velmi citlivou pleť. Pro dosažení nejlepších výsledků v řešení pigmentových skvrn je nejlepší se poradit s vašim dermatologem, který zhodnotí příčinu a stav vaší hyperpigmentace a navrhne účinný postup.
Upozornění: Článek neslouží, jako náhrada návštěvy ordinace dermatologa. Pokud vás pigmentové skvrny trápí, navštivte vašeho lékaře, který diagnostikuje samotnou příčinu vzniku hyperpigmentací a poradí nejvhodnější řešení.