Peeling – zázrak pro dosažení rozjasněné a vyhlazené pleti
Chcete-li zářivě rozjasněnou pleť s minimem vrásek, pak vám v kosmetické rutině nesmí chybět peeling. Nejenže odstraní odumřelé buňky a podpoří regeneraci pleti, ale jako mávnutím kouzelného proutku odhalí vyhlazenou pokožku. Jak si ale vybrat správný peeling a jak exfoliaci provádět, abyste z ní získali maximum? Poradíme v článku.
Kapitoly článku
Rychlé shrnutí
Je vaše pokožka matná, drsná a trápí vás rozšířené póry či šupinky? Pak je nejvyšší čas zařadit do kosmetické rutiny kvalitní peeling. Exfoliace má spoustu výhod – zrychluje buněčný obrat, podporuje tvorbu kolagenu, rozjasňuje a vyhlazuje vrásky i rozšířené póry. Navíc dokážou pokožku sjednotit a minimalizovat pigmentové skvrny vzniklé vlivem slunečního záření či akné.
K čemu peelingy slouží?
Kožní buňky se denně obnovují – což znamená, že staré buňky odumírají a je třeba je odstranit. K tomu slouží exfoliační přípravky. Svrchní vrstvu odumřelých buněk odstraníte z povrchu pleti třemi způsoby exfoliace – mechanickým, chemickým nebo enzymatickým peelingem. Pokud staré buňky neodstraníte, mohou ucpávat póry a způsobovat vyrážky. Pleť navíc bude působit matně a unaveně.

Exfoliace navíc podporuje produkci kolagenu, což je látka zodpovědná za mladší vzhled pleti. A to je s přibývajícími roky, kdy množství kolagenu v pleti klesá, velmi důležité. Exfoliace navíc zlepšuje hydrataci pokožky – odstraněním šupinek a odumřelých buněk mohou novější buňky snáze přijímat účinné látky z kosmetické péče.
Jaký je rozdíl mezi mechanickými a chemickými peelingy?
Existují dva způsoby exfoliace pleti – mechanický a chemický nebo také enzymatický. Klasické mechanické exfoliátory znáte v podobě abrazivních peelingů s drobnými zrníčky – třeba v podobě krystalků soli či cukru. Odumřelé buňky z pleti mechanicky odstraňují obrušováním. Mechanické peelingy pořídíte také v podobě exfoliačních rukavic, kartáčů či body scrubů.
Tip redakce - mechanické exfoliátory
Enzymatický nebo chemický peeling nefunguje na bázi mechanické exfoliace, a proto pleť neodírá a nedráždí. Enzymatický peeling je nejšetrnější, obsahuje totiž ovocné kyseliny, které pouze urychlují exfoliační proces a nepronikají tak hluboko do vrstev pokožky. Jde o přípravky s BHA (kyselina salicylová), AHA či ovocnými enzymy. Máte-li citlivější nebo sušší pleť, sáhněte po exfoliačních polštářcích, které mají obecně nižší obsah těchto kyselin.
Enzymatický peeling se občas zaměňuje s chemickým – oba totiž mohou obsahovat některé společné látky. Chemický peeling je však zpravidla silnější, proniká hlouběji a rozpouští svrchní vrstvu pokožky. V silnějších koncentracích jej aplikuje dermatolog, v nižších koncentracích jej můžete pro udržení mladistvé pleti používat i doma – skvělý je třeba chemický peeling s obsahem obnovujícího retinolu.
Tip redakce - chemické exfoliátory
Jaký exfoliátor bych měl/a používat?
Než se do odstraňování odumřelých buněk pustíte, musíte nejprve správně určit typ svojí pleti. Jak jsme zmínili – mechanické peelingy mohou podráždit suchou či citlivou pokožku. Dermatologové doporučují při aplikaci na obličej používat spíše chemické a enzymatické peelingy namísto mechanických.
Příliš silná abrazivita peelingových zrnek může způsobit trhlinky v kožní bariéře a poškodit pokožku. Mechanické peelingy ale rozhodně mají svoje místo! Kůže těla není tak jemná jako pokožka obličeje a krku. Dobrý peeling nebo kartáč na tělo tak je skvělý způsob, jak odstranit odumřelou kůži, prokrvit a rozjasnit pokožku celého těla.
Jak často používat peeling?

Pokud jste doposud peeling neprováděli, je dobré začít pozvolna. A to především u citlivější pleti. Při výběru chemických a enzymatických peelingů, sáhněte nejdřív po produktech s nižší koncentrací kyselin. Aplikujte je ze startu 1x týdně. Jakmile si vaše pleť zvykne, můžete frekvenci zvýšit na 3x týdně. Mechanický peeling provádějte 1x týdně ve sprše.
Je potřeba pleť exfoliovat ráno nebo večer?
Pokožka se obvykle obnovuje a regeneruje přes noc. Ráno tak může být nejvhodnější chvíle pro peeling. Peelingy se silnější koncentrací AHA, BHA či retinolu ale mohou způsobit citlivost na sluneční záření. Proto se tyto peelingy doporučují používat spíše navečer. Mechanický peeling můžete ve sprše aplikovat kdykoliv v průběhu dne.
Jaké jsou výhody a nevýhody exfoliace?
Exfoliace přináší naší pleti spoustu výhod. Odhaluje rozjasněnější a mladistvější pleť, umožňuje pokožce absorbovat hydrataci a účinné látky z pleťové péče. Navíc viditelně vyhlazuje vrásky a rozšířené póry, což umožňuje dokonalejší aplikaci vašeho make-upu.
Jednou z nejdůležitější výhod ale je, že pravidelná exfoliace zvyšuje tvorbu kolagenu a zpomaluje tak proces stárnutí! Nevýhod naopak moc nenajdeme. Nadměrné používání exfoliantů nebo volba nesprávného produktu může pleť podráždit či poškodit kožní bariéru. Proto je ideální zvolit přípravek vhodný pro váš typ pleti. Zaregistrujete-li vysušení, pnutí či pálení, přestaňte přípravek používat a sáhněte po hloubkově hydratační péči.

Co použít, když…?
Průvodce nejoblíbenějšími peelingy pro každou situaci:
- Když s peelingem začínáte
Rodial Vit C Brightening Cleanser čisticí gel
Obsahuje účinný komplex ovocných AHA kyselin a silné formy vitaminu C. Gel má chladivou konzistenci a při aktivaci vodou se proměňuje v hedvábnou pěnu. Exfoliuje, obnovuje a projasňuje. Pleť je po použití sjednocenější, mladistvější a póry jsou méně viditelné. - Pro každodenní použití
Rodial Vit C Brightening Pads rozjasňující polštářky
Odhaluje krásnější pleť jediným tahem. Polštářky jsou napuštěné kyselinou glykolovou, mléčnou a AHA kyselinami, které synergicky působí s hlavní složkou vitaminu C. Pleť účinně exfoliují, tonizují a omlazují. Současně zjemňují póry a obnovují povrch pleti. - Když chcete exfoliaci na maximum
The Organic Pharmacy Powerful Acid Peel exfoliační set
Silný exfoliační enzymatický set masky a séra pro rozjasnění pleti. Obsahuje čtyři exfoliační kyseliny z ananasu, citronu, hroznů a marakuji. Odstraňuje známky únavy, redukuje jemné vrásky, čistí póry a obnovuje pružnost pokožky. - Pro mastnou a smíšenou pokožku
Rodial Salicylic Acid Cleanser Deluxe čisticí gel
Čisticí přípravek s obsahem BHA kyseliny salicylové proniká do pórů a odbourává odumřelé buňky. Současně reguluje tvorbu mazu díky obsahu niacinamidu. Diamantový prášek zajistí dokonalé vyhlazení pleti. - Pro citlivou či aknózní pleť
Rilastil Acnestil Micropeeling exfoliační mléko
Jemné exfoliační mléko pro problematickou pleť obsahuje kyselinu salicylovou a mandlovou. Zrychluje buněčný obrat, zlepšuje povrch pleti a minimalizuje pigmentové skvrny po akné.