Citlivá pokožka hlavy – co ji nejčastěji způsobuje a jak ji zklidnit?
Bolest pokožky hlavy není nic výjimečného. Dopátrat se, co ji způsobuje, může být detektivka. Příčin je spousta – od banálnějších až po vážnější. Pokud vás kůže bolí po rozpuštění utaženého culíku, máte jasno. Co ale v případě, že je kůže bolestivá, napjatá a citlivá na dotek i jindy?
Kapitoly článku
Rychlé shrnutí
Mezi běžné příznaky patří pálení, ostré píchání, mravenčení či svědění. Jednou z příčin je třeba nevhodný účes – příliš utažený culík vytváří tlak na vlasové folikuly a nervová zakončení v jejich blízkosti. Bolest vlasové pokožky dokáže způsobit i nevhodná kosmetika či podráždění sluncem. Na vině mohou být také lupy, infekce vlasové pokožky i mnohem vážnější zdravotní potíže. Nejdůležitější je správně určit příčinu – a podle toho vybrat to nejvhodnější řešení.
Proč vás bolí pokožka hlavy?
- Alergická reakce – ingredience obsažené v šamponech a kondicionérech, které pravidelně používáte, vás mohou dráždit. Někdy jde o složky narušující přirozené pH pokožky, což vede k napjatému a citlivému skalpu.
Na jaké složky si dát pozor co nejdříve? Podívejte se na článek – 6 nebezpečných ingrediencí ve vašem šamponu. - Spálení sluncem – při pobytu na sluníčku si můžete spálit i pokožku na temeni hlavy. Zatímco SPF na tělo používáme téměř vždy, zapomínáme, že UV paprskům je vystavena i nekrytá pokožka hlavy. Popálená kůže bolí i několik dní, dokud podráždění nezmizí či se neodloupne spálená vrstva kůže.
- Prodlužování vlasů – prodloužené vlasy dokážou nadměrně zatížit vaše vlastní vlasové kořínky a podráždit tak nervová vlákna v jejich blízkosti. Zvýšená hmotnost vlasů způsobuje bolestivost nebo svědění pokožky hlavy.
- Lupy – jeden z nejrozšířenějších vlasových problémů. Často se jedná o suché lupy v důsledku přesušení vlasové pokožky. Oproti tomu mastné lupy většinou ulpívají okolo vlasového kořínku. V obou případech způsobují dráždění a nadměrné svědění.
- Bolest z účesu – příliš utažený účes napíná vlasové kořínky a vytváří tenzi pokožky. Pokud nosíte často vlasy stažené do culíku či drdolu, může to způsobovat bolest. Řešením je střídání účesů. Změňte umístění pěšinky či postavení culíku.
- Mytí vlasů – citlivost pokožky hlavy může být způsobena častým mytím vlasů, zejména pokud používáte šampony se sulfáty. Zbavují pokožku hlavy přirozených olejů a dehydratují ji. Na vině ale může být i nedostatečné mytí vlasů, kdy se u kořínků se hromadí nadměrné množství oleje.
- Podráždění chemikáliemi – ať už vlasy barvíte nebo odbarvujete, jde o silné přípravky, které vlasy velmi často vysušují a poškozují. V důsledku toho může být kůže hlavy citlivá či podrážděná. Nezřídka vyvolávají silnou alergickou reakci.
- Výkyvy hormonálního cyklu – citlivější pokožka hlavy může být u žen způsobena také výkyvy hormonů. V takové situaci pomohou suplementy pro zmírnění projevů menopauzy či PMS.
Kdy je lepší vyhledat lékařskou péči?

Změnili jste vlasovou rutinu a bolest pokožky hlavy přetrvává? Všímáte si vypadávání vlasů, výraznějších šupinek či pálení? Někdy je za bolestivou a citlivou vlasovou pokožkou vážnější zdravotní problém, se kterým vám nejlépe poradí lékař.

Patřím sem například:
- Psoriáza – nebo také lupénka je kožní onemocnění způsobující svědivé a šupinaté skvrny. Mohou být nepříjemné či bolestivě citlivé.
- Seborea – celkem častý stav spojený s celkovým zánětem kůže. Projevuje se svěděním, objevují se nánosy nažloutlých šupinek. Jednou z příčin je kvasinka rodu malassezia.
- Folikulitida, furunkulóza a karbunkulóza – infekce vlasových folikulů, které způsobují citlivost vlasové pokožky. Těžší případy vyžadují podání antibiotik.
- Plísňové infekce – vyskytují se nejčastěji u dětí a mohou způsobovat vypadávání vlasů.
- Ekzém – neboli dermatitida se vyznačuje suchou, svědivou kůží a vyrážkami. Souvisí se zánětem kůže a způsobuje citlivost.
- Histaminová intolerance – jedním ze symptomů zažívací a imunitní poruchy může být svědivá až bolestivá pokožka hlavy se sklonem k začervenání.
- Alopecia areata – padání vlasů v ohraničených oblastech souvisí s autoimunitním onemocněním. Více o alopecii se dočtete v článku – Padání vlasů – proč k němu dochází a jak ho zastavit.
Jak zklidnit bolestivou pokožku hlavy?

Vzhledem k odlišným příčinám bolesti se liší i samotná řešení. Prvním krokem je správná diagnostika problému – je třeba zjistit, co způsobuje bolesti kůže ve vašem případě. Pokud už to víte, inspirujte se našimi praktickými tipy:
Stopněte invazivní vlasové procedury
- Barvení, odbarvování a prodlužování dráždí citlivou pokožku hlavy. Zaměřte se teď na zlepšení kondice a podporu přirozeného zdraví vašich vlasů. Vyzkoušejte profesionální vlasovou řadu DS Laboratories Radia s panthenolem, která je navržena citlivé pokožce hlavy na míru. Nejenže okamžitě zklidní podráždění, nepříjemné pnutí a dokonce zánět, ale současně obsahuje UV filtry, takže chrání před slunečním zářením!
Vsaďte na protizánětlivou vlasovou péči
Nejste-li si zcela jisti příčinou, zkuste pokožce hlavy dopřát antioxidační péči s extraktem ze širokospektrálního kanabidiolu (CBD), který podle klinických studií zabraňuje perifolikulárnímu zánětu. Je vhodný pro všechny typy vlasů a výrazně tlumí podráždění. Navíc velmi účinně působí i proti vypadávání vlasů.
Zkuste čistě přírodní kosmetiku
Někdy je detektivní práce zjistit, jaká konkrétní složka vám v šamponu či kondicionéru vadí. Pokud hledáte něco šetrného a je vám blízká přírodní kosmetika, zkuste vyzkoušet některou z organických značek bez obsahu sulfátů, silikonů a vysušujících alkoholů. K těm nejpopulárnějším patří Ahava nebo HAAN.
Odstraňte lupy pomocí hloubkové hydratace
Týkají-li se vás suché lupy a napjatá pokožka, vyzkoušejte hloubkově hydratační přípravky na vlasy, které vás zbaví zarudnutí, podráždění a suchosti. Dobrý hydratační šampon působí na pokožku hlavy jako hojivý balzám a dokáže obnovit její pH. Ve složení hledejte aloe vera či kyselinu hyaluronovou.
Zaměřte se na pH vlasové pokožky
Mikrobiom vaší pokožky funguje jako obranná linie vůči slunečním paprskům i podráždění. Vyberte si přírodní unikátní šampon s obsahem prebiotik, který obnovuje přirozené pH pokožky a udržuje ji hydratovanou a příjemně pružnou.
Zaměřte se na péči zevnitř
V případě že za bolestivostí vlasové pokožky stojí výkyvy hormonálního cyklu, pak je potřeba podpořit kondici kůže zevnitř. Skvělým pomocníkem mohou být suplementy podporující hormonální rovnováhu a zdravou produkci progesteronu s obsahem vitaminu B6 a dalších důležitých přírodních látek.
Pohlídejte si hřebeny a kartáče
Pokud je příčinou bolestivosti nošení utažených účesů, pak zkuste jiný typ gumiček, které vlasy nebudou utahovat tak pevně. Pohlídejte si také čistotu kartáčů a hřebenů – mohou se v nich nacházet bakterie, plísně a další dráždivé látky.
Ať tuž se vydáte jakoukoliv cestou, nezapomeňte být k sobě trpěliví – zlepšení kondice pokožky hlavy může být běh na delší trať, ale vyplatí se. Nejen postupnou úlevou, ale také růstem zdravých vlasů!
Chcete-li dosáhnout hustého a krásného účesu, další inspiraci najdete v článku – 7 ověřených tipů, jak můžete i vy mít dlouhé a husté vlasy.
Citlivá pokožka hlavy – nejčastější otázky?
- Jaké jsou hlavní příčiny citlivé pokožky hlavy?
Důvody mohou být různé – od alergických reakcí, přes spálení sluncem, prodloužení vlasů, nesprávné mytí vlasů či reakce na barvy a odbarvovače. - Kdy je potřeba zajít k lékaři?
Přetrvávající bolest vlasové pokožky, vypadávání vlasů, šupinatění nebo pálení může odkazovat na vážnější onemocnění – jako je psoriáza, folikulitida, ekzém či alopecie areata. - Jak ošetřit vlasovou pokožku doma?
Mezi domácí prostředky patří jemný peeling vlasové pokožky, vyhýbání se příliš agresivním vlasovým přípravkům a volba kvalitní vlasové kosmetiky. Vsadit můžete i na zcela přírodní šampony a kondicionéry s prebiotiky.