Přeskočit na obsah
🥳 Nepropásněte -20 % na DS Laboratories - nejúčinnější produkty proti vypadávání vlasů.
promo
  • Péče o obličej
  • Akné u dospělých? Může za něj čokoláda a další nejčastější mýty
Hana Marko
Přečtete za 10 min
Péče o obličej

Akné u dospělých? Může za něj čokoláda a další nejčastější mýty

Akné u dospělých (stejně jako u teenagerů) můžete dostat pod kontrolu a nepříjemné pupínky během několika týdnů vyzmizíkovat. Je ale potřeba vsadit dermatology ověřené účinné látky. V novém článku poradíme, co se nám v praxi osvědčilo a vyvrátíme pár kosmetických mýtů.

Rychlé shrnutí

Akné u dospělých (stejně jako u teenagerů) můžete dostat pod kontrolu a nepříjemné pupínky během několika týdnů vyzmizíkovat. Je ale potřeba vsadit dermatology ověřené účinné látky. V novém článku poradíme, co se nám v praxi osvědčilo a vyvrátíme pár kosmetických mýtů. 

Přípravky na akné pro dospělé se moc neliší od těch vhodných pro teenagery. Účinné látky jsou stejné. S přibývajícími lety se ale mohou objevit i další problémy, které chcete vyřešit – rozšířené póry, ztráta elasticity či první vrásky. Naštěstí už existuje dermokosmetika, která dokáže zatočit s pupínky i prvními příznaky stárnutí. 

Co způsobuje akné u dospělých

Příčin může být spousta a mezi ty nejčastější patří stres, rodinná anamnéza, nevhodná kosmetika či nediagnostikované zdravotní potíže. S akné se většinou pojí i hormonální změny – tematiku hormonálního akné jsme si detailněji rozebrali v předchozím článku. 

Ve zkratce platí, že za vyšší produkci kožního mazu jsou zodpovědné především androgenní hormony, kam patří například mužský hormon testosteron. Zvýší-li se poměr těchto hormonů ve vztahu k estrogenu či progesteronu, začne vaše pokožka vytvářet větší množství kožního mazu. Kožní maz na sebe nabaluje odumřelé kožní buňky, a právě to je živná půda pro množení bakterií – především Propionibacterium acnes

S hormonálním akné se odhadem potýká až polovina žen ve věku 20–29 let, u kterých je často spouštěčem menstruační cyklus. 

Jak si poradit s akné u dospělých

Bez ohledu na váš věk je první krok naprosto jasný – použijte jemný čisticí gel na pleť s obsahem s obsahem kyseliny salicylové. To je naprostý základ. Skvěle funguje třeba čisticí gel Rilastil Acnestil s obsahem salicylátu sodného, který dokáže regulovat tvorbu kožního mazu, aniž by narušil hydrolipidový film pokožky. Na rozdíl od jiných přípravků nenarušuje kožní bariéru a zanechává přirozenou hydrataci, což zabraňuje i předčasnému stárnutí.

Trpělivost přináší výsledky

Neočekávejte ale, že výsledky uvidíte přes noc. Zatímco některé přípravky pro rozjasnění pleti dokáží nabídnout téměř okamžitý výsledek, u akné to trvá 3 až 4 týdny, než uvidíte zlepšení. 

Důslednost v tomto případě hraje zásadní roli – přerušení kosmetické rutiny se může negativně projevit už po prvním dni a vrátit vás zpátky o několik dní.

Na jaké kosmetické složky se u akné vyplatí vsadit

3207-8_strivectin-super-shrink-aurio-010

  • BHA kyseliny – zázračná multifunkční ingredience, která má vyhlazující a rozjasňující účinky. Zlepšuje povrch pleti, mírní nedokonalosti a současně urychluje regeneraci pleti. Navíc dokáže efektivně zredukovat rozšířené póry. Naším favoritem je sérum pro vyhlazení pórů StriVectin SuperShrink Pore s obsahem přírodní formy beta-hydroxykyseliny vyrobené z cukrové řepy, která čistí ucpané póry. 
827-4_the-organic-pharmacy-retinol-night-serum-5060373520319-aurio-2--4

  • Retinol – pomáhá zmenšovat rozšířené póry a zabraňuje jejich ucpávání, což snižuje i výskyt pupínků a vyrážek. Navíc vyrovnává pH pleti, odstraňuje svchní vrstvu odumřelých buněk a podporuje rychlejší regeneraci. Doporučujeme vyzkoušet  noční sérum s 2,5% enkapusolavaným retinolem The Organic Pharmacy Retinol Serum. Jde o jednu z nejsilnějších a nejlépe snášených forem volně prodejných retinoidů, který proniká hluboko do pokožky a je tak vhodný i pro aknózní pokožku.
3902-1_clipboard01

  • AHA kyseliny – další sázka na jistotu. Tyto rostlinné kyseliny mírní produkci mazuničí bakterie způsobující akné a udržují pleť čistou. Obdobně jako retinoidy odstraňují odumřelé buňky a zmírňují viditelnost pórů. A navíc mají schopnost minimalizovat jizvičky po akné.

Favoritem dermatologů Rilastil D-Clar mikropeeling, který obsahuje efektivní kombinaci AHA a BHA kyselin. Přestože má exfoliační, vyhlazující a zesvětlující účinky, je vhodné i pro tu nejcitlivější pleť. 

Jakým ingrediencím se v kosmetice u aknózní pleti vyhnout

Existuje několik složek, kterým je naopak lepší se při péči o aknózní pleť vyhnout. Patří sem:

  • parfemace či vonné složky jakéhokoliv druhu (přírodní i syntetické)
  • barviva
  • mastné a zvláčňující ingredience (přípravky by měly být lehké a nemastné). Pozor na přírodní oleje, které mohou pleť zanášet. 

Tvorbu akné mohou často provázet i ucpané póry, pokud je to i váš případ, přečtěte si článek – Jak se zbavit černých teček jednou pro vždy

Nejčastější mýty o akné

Stačí chvilka hledání na internetu a narazíte na spoustu teorií a zaručených babských rad, které mohou napáchat víc škody než užitku. 

  1. Akné lze vysušit
    Jediné, co z pleti vysušíte, je voda. Dehydratace pleti a nedostatek složek, které na  povrchu kůže vážou vlhkost, ale kondici kůže radikálně zhorší. A oslabí její schopnost bojovat s akné. Kosmetické přípravky s denaturovaným alkoholem či dalšími vysušujícími složkami pleť výrazně dehydratují a mohou naopak produkci mazu ještě zesílí
  2. Akné způsobuje nečistá pokožka
    Mýtus vedoucí k nadměrnému čištění pleti intenzivními mýdly, abrazivními peelingy nebo exfoliačními kartáčky. Výsledkem je suchá, šupinatá a celkově horší kondice kůže a opět zvýšená produkce mazu. Je to také zaručený způsob, jak se dopracovat k pokožce, jejíž hlubší vrstvy jsou suché a vypnuté, zatímco povrch se neustále mastí.
  3. Akné stačí léčit lokálně
    Lokální roll-ony s kyselinou salicylovou či benzoylperoxidem sice mají své místo v kosmetické rutině, ale řeší pouze viditelný problém. Proto jsou vhodné pro osoby, kterým se pupínky objevují výjimečně. Při péči o aknózní pleť je potřeba se o pleť komplexně a zásobovat ji účinnými látkami i v oblastech, kde je na problém sice zaděláno, ale zatím se neprojevil ve formě pupínku.
  4. Brnění znační funkčnost
    Pokud vás po nanesení kosmetického přípravku začne pokožka brnět či jemně mravenčit, pravděpodobně obsahuje nevhodné prokrvující či čisticí složky jako je mentol, máta peprná, eukalyptus, citron či alkohol. Tedy složky, které jsou pro aknózní absolutně nevhodné a zhoršují její stav.
  5. Akné způsobuje čokoláda a mastné jídlo
    Jídelníček bohatý na zeleninu, kvalitní bílkoviny a dostatek omega-3 mastných kyselin je skvělý základ pro zdravou pokožku. Neexistuje žádný výzkum, který by prokázal souvislost mezi občasnou konzumací kvalitní vysokoprocentní čokolády a zvýšeným výskytem akné. Na co je však potřeba dát si pozor, jsou potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru, které způsubí prudký nárůst inzulinu – a zde čokoláda patří. Zkuste na několik týdnů omezit příjem cukru a uvidíte, jak se to projeví na kondici pleti.
  6. Akné se zbavíte peelingem
    Abrazivní peelingy jsou pro kůži nevhodné, protože narušují její mikrobiom a schopnost odolávat výzvám vnějšího prostředí. U aknózní pokožky je naopak důležité usilovat o hydrataci a rovnováhu kožního mikrobimu. Rilastil AcnestilPB Gel obsahuje nejen prebiotika, ale i postbiotika která podporují šíření prospěšných bakterií a harmonizují kožního mikroflóru.

Ranní a večerní rutina pro zmírnění akné

  1. Důkladné čištění pomocí gelu Rilastil Acnestil Cleansing Gel či pěny Rilastil Acnestil Cleansing Mousse
  2. Dočištění pleti tonikem Ahava Time to Clear bez alkoholu 
  3. Aplikace vhodného nekomedogenního séra Rilastil AcnestilPB Gel 
  4. Nanesení pleťového krému Rilastil D-Clar s ochranným faktorem

Aurio magazín

(77)
Zobrazit vše
Získejte ze svých přípravků maximum! Jak si správně sestavit kosmetickou rutinu

Získejte ze svých přípravků maximum! Jak si správně sestavit kosmetickou rutinu

Ráno nebo večer? Kolikrát týdně? A v jakém pořadí? Úplně stejně jako na výběru kosmetických přípravků záleží na jejich správném pořadí při aplikaci. Poradíme vám, jak si sestavit kosmetickou rutinu na míru a vytěžit ze svých krémů a sér maximum!
08. 10. 2024
Věda odhalila: Jak zvrátit dědičné vypadávání vlasů

Věda odhalila: Jak zvrátit dědičné vypadávání vlasů

Dědičné vypadávání vlasů, způsobené hormonem DHT, nemusí být nevyhnutelné. Existuje účinné řešení. Je potřeba se zaměřit na původ problému, kterým je hormon dihydrotestosteron (DHT) a používat kvalitní přípravky, které blokují účinky DHT a podporují růst nových vlasů. Kombinací léčby a zdravého životního stylu můžete dosáhnout viditelných výsledků již po 3 týdnech.
30. 09. 2024
Vitamin C v pleťové péči – jen beauty trend nebo sázka na jistotu?

Vitamin C v pleťové péči – jen beauty trend nebo sázka na jistotu?

Pleťové přípravky obsahující vitamin C nemůžete minout – jde o jednu z nejpopulárnějších kosmetických ingrediencí posledních let. Stojí ten poprask ale za to? Přibývající výzkumy účinky potvrzují – je ale třeba vědět, jak ho správně začlenit do kosmetické rutiny a jakou formu vybrat, aby účinkovala. Na trhu jich je totiž spousta!
17. 09. 2024
Doplňky pro růst vlasů – za jak dlouho začnou působit?

Doplňky pro růst vlasů – za jak dlouho začnou působit?

Sociální sítě zaplavují suplementy podporující růst vlasů – některé slibují vlasy až po lopatky už po několika týdnech užívání. Je to reálné? Vyplatí se vlasové doplňky používat? A co by měly obsahovat, aby fungovaly? Odpovědi máme v aktuálním článku.
04. 09. 2024
AURIO KLUB

Dopřejte si exkluzivní výhody členství

150 Kč na uvítanou 150 Kč na uvítanou
Slevy za body Slevy za body
Tajné slevy na nákupy Tajné slevy na nákupy
Rychlá objednávka Rychlá objednávka
Dárky přímo pro vás Dárky přímo pro vás
Novinky z beauty světa Novinky z beauty světa
Nastavení soukromí a cookies

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

 

Následující volbou souhlasíte s našimi zásady ochrany osobních údajů a cookies. Svá nastavení můžete kdykoli změnit.