Svědění, pnutí, šupinky? Návod, jak pečovat o suchou kůži
Rychlé shrnutí
Příznaky suché pokožky dokážou znepříjemnit život – a co teprve atopický ekzém! Právě zimní měsíce jsou pro kondici kůže zátěžovou zkouškou. Jednoduchou úpravou návyků a vhodnou kosmetikou ale můžete stav vaší pokožky mnohonásobně zlepšit.
Vznik suché kůže může způsobovat několik faktorů – od přirozené tendence k suchosti, přes věk, rodinou anamnézu, roční období či časté koupele. V zásadě však můžeme říct, že téměř vždy jde o narušení přirozené kožní bariéry, které chybí dostatečné množství lipidů.
Dochází tak k rychlejšímu odpařování vody a dehydrataci kůže. V domácí péči je tak potřeba zaměřit se jak na dodávání hydratace, tak na obnovení lipidové vrstvy.
Typy suché kůže a příčiny
- Kontaktní dermatitida – kůže reaguje na kontakt s dráždivou látkou (například chemikálie v kosmetice či čisticích prostředcích).
- Alergická kontaktní dermatitida – kůže reaguje na kontakt s látkou, na kterou jste alergičtí (například na nikl).
- Seboroická dermatitida – pokud kůže produkuje příliš mazu, dochází k začervenání a šupinkám (velmi často postihuje pokožku hlavy). Nejčastěji se vyskytuje u kojenců.
- Atopická dermatitida – známá také jako atopický ekzém. Chronická kožní nemoc, která se na kůži projevuje suchými šupinatými skvrnami a svěděním. Objevuje se u dětí i dospělých.
Jaké jsou další příčiny vysušování pokožky?
- Roční období – suchá kůže je běžnější v podzimních a zimních měsících, kdy je vlhkost vzduchu relativně nízká.
- Časté koupání – dlouhé koupele v horké vodě narušují hydrolipidovou vrstvu, která zabraňuje dehydrataci kůže.
- Věk – s přibývajícími léty produkují póry méně mazu, což vede k výskytu sušší kůže.
- Poškození kožní bariéry – kožní bariéra chrání kůži před patogeny, environmentálními toxiny, ale i vysušováním.
Pravidla, jak pečovat o suchou kůži? Dermatolog radí
Chcete-li zlepšit kondici kůže, stačí zařadit do vaší každodenní rutiny pár jednoduchých kroků a kondice kůže se zlepší. Dermatoložka Barbora Grillová má několik tipů ze své praxe:
- Vyhněte se při sprchování příliš horké vodě a zkraťte dobu na 10 minut maximálně.
- K mytí pokožky používejte oleje nebo syndety. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit čisticí olej Xerolact značky Rilastil, který kůži hydratuje, zklidňuje a zabraňuje svědění.
- Ještě vlhkou kůži po koupeli promažte vhodným prostředkem pro atopickou kůži – doporučuji krém Xerolact PB Balm Rilastil, který pomáhá obnovit kožní mikrobiom. Je ideální i pro novorozence!
- Noste přírodní materiály (ideálně bavlnu). Oblečení perte v jemných pracích prostředcích bez obsahu parfemace. Vyhněte se také konvenčním avivážím.
- Mějte pečlivě zapilované nehty, abyste zabránili poranění kůže při škrábání.
Kosmetika pro atopiky a suchou pokožku
Používáním správné kosmetiky můžete pleti navrátit hydrataci a zlepšit funkci hydrolipidové bariéry, která v pokožce udržuje vlhkost. Ze suché, citlivé a svědivé pokožky se pravidelnou péčí může stát kůže elastická a hebká.
Na zlepšení fyziologických funkcí kůže je zaměřena řada Xerolact značky Rilastil. Obsahuje unikátní hypoalergenní receptury bez obsahu těžkých kovů a minerálních olejů, které jsou vhodné i pro ty nejcitlivější atopiky.
Přípravky obsahují prebiotika, postbiotika a unikátní komplex proti svědění kombinující vitamin E s niacinamidem, který rychle a dlouhodobě snižuje zarudnutí a podráždění kůže. Laktát sodný, glycerin a bambucké máslo pak tvoří komplex doplňující lipidy, který dokáže v kůži udržet hydrataci až na 48 hodin.
Bestsellerem, který určitě stojí za to vyzkoušet, je zklidňující emulze Rilastil Xerolact PB Balm lipid, který snižuje výskyt pravidelných epizod i u velmi těžké suchosti kůže.