Jak se zbavit černých teček jednou provždy
Rychlé shrnutí
Na poličce máte celou řadu zaručených přípravků a černých teček se ne a ne zbavit. Opakovaně se objevují na nose, na bradě či dokonce na čele? Pojďte se podívat, jak vlastně vznikají a jak je můžete nejen efektivně odstranit, ale dokonce zabránit jejich opětovnému vzniku!
Co to jsou černé tečky?
Je to specifický typ ucpaného póru. Vznikají hromaděním mazu z mazových žláz pod povrchem pleti, který se pojí s nečistotami ve výstelce pórů. Černou barvu získávají po kontaktu se vzduchem, kdy se ucpaný pór (otevřený komedon) oxiduje.
Černé tečky mají tendenci vznikat v oblastech, které jsou náchylné k vyšší tvorbě mazu – jako je čelo, nos a brada. Černým tečkám se říká otevřené komedony, zatímco bílé tečky jsou pokryty tenkou vrstvou kůže (proto neoxidují) a nazývají se uzavřené komedony.
Co způsobuje černé tečky?
Černé tečky se tvoří hluboko ve výstelce pórů. Nejsou způsobeny špínou ani nedostatečnou hygienou, ale oxidačním procesem. V okamžiku, kdy se uvnitř póru nahromadí příliš mnoho oleje, nedokáže volně proudit na povrch. Pór se ucpává a mastnota se zbytky kůže, která je vystavena vzduchu, oxiduje a vytvoří černou tečku.
Mohou černé tečky způsobovat zvětšené póry?
Naštěstí ne, často však doprovázejí ucpané póry – obojí totiž vzniká ze stejné příčiny. Rozšířené póry jsou důsledkem nadměrné produkce mazu, a proto často souvisejí s černými tečkami. Rozhodně ale nejsou jejich příčinou.
Zmizí černé tečky samy od sebe?
Někteří lidé se s černými tečkami trápí celý život. Jejich frekvence se ale může s věkem snižovat – klesá totiž produkce mazu a frekvence černých teček tak s věkem klesá. V obou případech je potřeba zvolit správnou kosmetickou péči a proaktivně zabránit jejich vzniku.
Jak se zbavit černých teček?
Klíčové je použití neabrazivního tekutého exfoliantu s obsahem kyseliny salicylové (BHA). Skvělý je exfoliační mléko Rilastil Acnestil Micropeeling, které kromě kyseliny salicylové obsahuje i kyselinu mandlovou. Zrychluje buněčný obrat, zlepšuje povrch pleti a první účinky jsou viditelné už po 3 dnech aplikace.
Někomu může pomoci i dvojité čištění pleti, které zajistí kompletní odstranění make-upu a dalších nečistot z obličeje – pokud nevíte, jak na to, mrkněte na článek Znáte techniku double cleansing?
Jak odstranit černé tečky na nose?
Abyste se zbavili extra zarputilých černých teček na nose, budete muset vytáhnout silnější zbraně. Vyzkoušejte silnější koncentraci kyseliny salicylové, kterou můžete na problematická místa aplikovat až 2x týdně.
Mám na černé tečky použít peeling?
Použití abrazivního peelingu na obličej není vhodné. Černé tečky jsou ukotveny hlouběji v pórech a povrchovým drhnutím je neodstraníte.
Naprostá většina peelingů navíc obsahuje tvrdé a hrubé částice, které pokožku mohou poškodit a podráždit. Podráždění pak může vyvolat navýšení produkce mazu a podpořit vznik dalších černých teček.
Silné exfoliační sérum The Organic Pharmacy Four Acid obsahuje 4 typy rostlinných derivátů AHA kyselin – kyseliny glykolové, mléčné, vinné a citronové, které pronikají do pokožky a oddělují odumřelé buňky. Jejich exfoliační účinky jsou mnohem silnější než u fyzického peelingu.
Čeho se při odstraňování černých teček vyvarovat?
Výskyt černých teček může zhoršit používání nesprávných produktů.
Váš kosmetický arzenál by neměl obsahovat tyto složky:
- Ingredience, které dráždí nebo vysušují pokožku – alkohol, mentol, citron, limetka, máta peprná, eukalyptus.
- Nalepovací proužky k odstranění černých teček – proužky odstraní pouze povrchovou část černé tečky a nevyčistí pór do hloubky. Póry se tak mohou velmi rychle opět ucpat.
- Tuhé mýdlo – ingredience, které udržují kosmetické prostředky v tuhé formě, vedou k ucpávání pórů.
4 tipy, jak předcházet vzniku černých teček?
Jakmile černé tečky odstraníte, je potřeba nasadit preventivní péči, abyste zabránili jejich opětovnému vzniku:
- Vyhněte se příliš změkčujícím či mastným přípravkům.
- K čištění pleti používejte pouze gel či lehkou pleťovou vodu, pleťová mléka či krémy nejsou vhodnou volbou – mohou ucpávat póry.
- Do kosmetické rutiny zařaďte peeling s obsahem ovocných kyselin.
- Aplikujte čisticí masky, které dokáží absorbovat nadbytečný maz z pleti.
Mohu černé tečky odstranit doma?
Mechanické vymačkávání černých teček pomocí prstů je až poslední možnost. Jakékoliv agresivní zákroky mohou stav pleti zhoršit a vytvořit ještě větší problém. Raději navštivte dermatologa či profesionální kosmetičku, která dokáže černé tečky extrahovat, aniž by pokožku či samotné póry poranila.
Pravidelné návštěvy kosmetického salonu se ale mohou prodražit, proto doporučujeme držet se naší rutiny, která zabrání jejich vzniku.
Věřte, nevěřte – nejčastější mýty o černých tečkách
Sociálními sítěmi kolují mýty o černých tečkách a my je chceme vyvrátit:
- Lidé se suchou pokožkou nemají černé tečky
To není pravda, na nose se nachází více mazových žláz než v kterékoliv části obličeje. A právě přebytečný maz přispívá k jejich vzniku. Černé tečky tak trápí i osoby se suchou pletí.
Kromě přebytečného mazu hraje velkou roli i výstelka pórů. Pokud se poškodí či deformuje, póry se mnohem snadněji ucpávají. - Černé tečky způsobuje nedostatečné čištění pleti
Také nepravda, hygiena s tím nemá nic společného. Mytí obličeje je sice důležitý preventivní krok, ale příčina leží mnohem hloubeji. K tvorbě černých teček můžete být jednoduše geneticky náchylnější.